به گفته‌ی ناظران سیاسی، فرانسوا اولاند، نامزد ریاست جمهوری فرانسه، در مناظره‌ی تلویزیونی با نیکلا سارکوزی توانست موقعیت برتر خود را تثبیت کند. رسانه‌های فرانسه نیز معتقدند که سارکوزی نتوانست برنده‌ی این مناظره باشد.

شامگاه چهارشنبه (۲ مه/۱۳ اردیبهشت) دوئل تلویزیونی سختی میان فرانسوا اولاند نامزد ریاست جمهوری فرانسه از حزب سوسیالیست این کشور و نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه برگزار شد که به باور بیشتر کارشناسان و رسانه‌ها، موقعیت برتر اولاند را تحکیم ساخت.

رئیس‌جمهوری محافظه‌کار فرانسه به این مناظره‌ی تلویزیونی امید زیادی بسته بود. وی در تلاش بود تا در رویارویی مستقیم با رقیب‌اش فرانسوا اولاند، نظر افکار عمومی را به سود خود تغییر دهد. آخرین نظرسنجی‌ها پیش از این مناظره‌ی تلویزیونی، از پیش افتادن اولاند از سارکوزی حکایت داشت.

گزارش جالب رادیو بین المللی فرانسه، یک روز بعد از مناظره :

نزدیک به ۱۸ میلیون نفر شاهد دوئل تلویزیونی سارکوزی و اولاند بودند. این مناظره که نزدیک به سه ساعت طول کشید، حول موضوعات کانونی رقابت انتخاباتی چون فرصت‌های شغلی، رشد اقتصادی، بدهی‌های دولتی، مهاجرت و سیاست خارجی دور می‌زد.

به نظر می‌رسد که اردوی هواداران سارکوزی، از روحیه‌ی تهاجمی اولاند در این مناظره به‌‌سختی غافلگیر شده است.  کلود گآن، وزیر کشور فرانسه، پس از این مناظره‌ی تلویزیونی اولاند را به «تکبر» متهم کرد. وی همزمان اذعان کرد که اولاند “بسیار جنگنده” ظاهر شده است.

اولاند که پیش‌تر متهم شده بود بیش از اندازه ملایم است، پس از مناظره‌ی تلویزیونی گفت: «حالا فرانسوی‌ها متوجه شدند که من قادر به انجام چه کارهایی هستم». سارکوزی در این مناظره اولاند را به “دروغگویی” و “تهمت‌زنی” متهم کرد. ولی اولاند با مهارت حملات او را دفع کرد و گفت که ترازنامه‌ی ریاست‌جمهوری سارکوزی ضعیف است و بنابراین همیشه به یک بلاگردان نیازمند است تا کاسه و کوزه‌ها را سر او بشکند.

ناظران سیاسی نیز از تندی این مناظره‌ی تلویزیونی شگفت‌زده شده بودند. به گفته‌ی موسسه‌‌ی نظرسنجی BVA از زمان مناظره ‌میان فرانسوا میتران، رئیس‌جمهوری پیشین سوسیالیست فرانسه و رقیب‌محافظه‌کارش ژاک شیراک در سال ۱۹۸۸ تا کنون چنین بحث تندی انجام نگرفته بود. دیگر موسسه‌های نظرسنجی هم از “فضای تنش‌آلود” این مناظره سخن گفته‌اند.

رسانه‌های فرانسوی روز پنجشنبه اعلام کردند که سارکوزی نتوانست عقب‌ماندگی از اولاند را جبران کند. طبق نظرسنجی‌ها اولاند با ۵۳ تا ۵۵ درصد آرا از رقیب خود پیش است. روزنامه‌ی معروف “لوموند” نوشت که پس از این مناظره اولاند هنوز شانس اول است. حتا روزنامه‌ی محافظه‌کار “فیگارو” نوشت که سارکوزی نتوانست از این مناظره امتیازی برای خود کسب کند.

اردوی سوسیالیست‌ها از این مناظره بسیار راضی بود. مارتین اوبری، رئیس حزب سوسیالیست به فرستنده‌ی “فرانس انفو” گفت که فرانسه در وجود اولاند رئیس‌جمهوری خودش را یافته است. ژان مارک آروآ، رئیس سوسیالیست‌ها در کنگره‌ی ملی فرانسه نیز گفت که اولاند واقعا یک “شخصیت برجسته” است و “قابلیت‌های یک دولتمرد” را دارد.

سگولن رویال، همسر پیشین اولاند که در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۷ در برابر سارکوزی شکست خورد نیز تاکید کرد که اولاند در این مناظره “برتر” بود.

اولاند و سارکوزی روز پنجشنبه در آخرین گردهمایی‌های بزرگ پیش از انتخابات شرکت و سخنرانی خواهند کرد. این دو در دور نخست انتخابات بیش از دیگر نامزدها رای آوردند و به دور دوم رسیدند. دور دوم انتخابات برای تعیین رئیس‌جمهوری آینده‌ی فرانسه روز یکشنبه (۶ مه/۱۷ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

 

تحلیل دویچه وله

بخوانید : مناظره سارکوزی و اولاند

چاپ این صفحه