– چیه؟ چرا تو فکری؟
– برای ادامه تحصیلم از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش گرفتم، الان نمیدونم برای اسکانم باید چیکار کنم؟
– خب اینکه نگرانی نداره … چند تا راه هست که میتونی تو فرانسه خونه پیدا کنی.
– چطور؟
– میتونی تو فرانسه خونه بخری یا اجاره کنی؟
– شوخیت گرفته؟! من که این همه پول ندارم بتونم اونجا خونه بخرم یا حتی اجاره کنم!
– آشنایی، دوستی، فامیلی داری که بتونی اونجا پیشش بمونی؟
– نه، هیچکدوم از دوستا و آشناهام فرانسه نیستند!
– خب نگران نباش. باز هم راهی هست که بتونی تو فرانسه خونه پیدا کنی و اونجا ساکن بشی.
– جدی؟! چجوری؟!
– بیا با هم این مقاله رو بخونیم، خودت میفهمی!

خیلی از دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه می‌شوند، با مسئله بزرگی رو به رو خواهند شد: محل اقامت در فرانسه. شما برای اینکه بتوانید پرونده دانشجویی خود را برای دریافت ویزا تکمیل کنید باید نامه اسکان خود را نیز ارائه بدهید.

 

 چه نوع محلی را برای اسکان دانشجویی انتخاب کنیم؟
 برای انجام تحقیقات خود در فرانسه کجا می‌توانیم ساکن شویم؟
 آیا در فرانسه نهادی وجود دارد که برای پرداخت اجاره‌بها تسهیلات بدهد؟
زمانی که می‌خواهید برای تحصیل در فرانسه اقدام کنید از این دست سوالات زیاد به ذهنتان خطور می‌کند. اما نگران نباشید! شما فقط به اطلاعات کافی در این مورد نیاز دارید تا بتوانید به درستی برای انتخاب محل اسکان در فرانسه تصمیم بگیرید.

• اسکان در اقامتگاه‌های دانشگاهی و خوابگاه‌های دانشجویی در فرانسه
اقامتگاه‌های دانشگاهی کروس (CROUS)
اقامتگاه‌های دانشگاهی کروس عمومی هستند و از جانب دولت فرانسه حمایت مالی می‌شوند. این نوع اقامتگاه‌ها که در شهرهای مختلف فرانسه هستند، بیشترین آمار درخواست را در میان دانشجویان خارجی دارند. در واقع اقامتگاه‌های دانشگاهی کروس از چند نظر سودمند هستند:
– اول اینکه میزان اجاره‌بها‌ی آن‌ها نسبت به دیگر سکونت‌گاه‌های دانشجویی در فرانسه پایین‌تر است (۴۰۰ یورو در پاریس، و ۲۰۰ یورو در دیگر مناطق فرانسه)
– دوم اینکه شما می‌توانید با رزرو یکی از اقامت‌گاه‌های دانشجویی کروس از صندوق حمایت خانواده در فرانسه (CAF) کمک هزینه اجاره‌بها دریافت کنید.
– همچنین این نوع اقامتگاه‌ها به محل تحصیل شما بسیار نزدیک هستند و زندگی اجتماعی در آن‌ها نیز از سطح بالایی برخوردار است.
– تنها نکته‌ای که ممکن است رزرو خوابگاه‌های کروس را با مشکل مواجه کند، میزان درخواست بالا و محدودیت در ارائه‌ی این نوع اقامتگاه‌هاست. این یعنی شما باید به موقع برای درخواست این نوع اقامت‌گاه‌ها اقدام کنید.

رزرو اتاق در فرانسه

• چطور می‌توانیم در یکی از خوابگاه‌های دانشگاهی کروس اتاق رزرو کنیم؟
برای درخواست رزرو اتاق در یکی از خوابگاه‌های دانشجویی کروس، شما باید از تاریخ ۹ جولای (۱۸/۰۴/۱۴۰۰) پرونده آنلاین خود را در سایت کروس تکمیل کنید. البته قبل از این مرحله، دانشجویان ابتدا باید پرونده سوسیال دانشجویی خود را تکمیل کرده باشند.
اما بهتر است در مورد خوابگاه‌های کروس این نکات را بدانیم:
– دانشجویانی که از طرح تبادل دانشجویی اراسموس استفاده می‌کنند نیازی نیست خودشان برای درخواست خوابگاه اقدام کنند، چرا که موسسه‌ی پذیرنده آن‌ها باید برای خوابگاه دانشگاهی کروس درخواست بدهد.
– در پرونده‌های بورسیه‌ای که توسط پلتفورم کامپوس فرانس به دانشجویان اعطا می‌شوند، خود سازمان کامپوس فرانس باید برای درخواست خوابگاه دانشگاهی کروس اقدام کند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی رزرو خوابگاه‌ها دانشجویی در فرانسه می‌توانید با ما در تماس باشید.
منبع : https://www.campusfrance.org