همه فکر می‌کنند، اولین شرط تحصیل در فرانسه داشتن پول است، اما کسانی که سال‌ها است در این کشور درس می‌خوانند، معتقدند دانستن زبان فرانسه مهمترین نیاز برای تحصیل در این کشور است.چرا که فرانسوی‌ها به‌ندرت حاضر می‌شوند با شما به زبانی غیر از فرانسه صحبت کنند و سفارت فرانسه هم مدت‌ها است به کسی که زبان فرانسه نداند، ویزای تحصیلی نمی‌دهد.( سفارت از متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکترا مدرک زبان نمیخواهد)

مدرک DELF و بدنبال آن DALF دو مدرکی هستند که توسط وزارت امور خارجه فرانسه به افرادی که امتحانات مربوط به این مدارک را با موفقیت پشت سر بگذرانند اعطا می‌شود.این مدارک پس از موفقیت در مجموعه‌ای از امتحانات اعطا می‌شود که این آزمون‌ها در کشور ما به وسیله کانون زبان ایران ( به نمایندگی از سرویس فرهنگی سفارت فرانسه ) سالی دوبار در اواخر بهار و پاییز هر سال برگزار می‌شود و هزینه آن نیز به نسبت امتحان تافل ارزان‌تر است.
بعد از یادگیری زبان اولین قدم برای وارد شدن به دانشگاه‌های فرانسه درخواست پذیرش است.

سفارت فرانسه در ایران، ویزای مورد نیاز دانشجویان را «ویزای اقامت درازمدت» اعلام کرده است. افراد مشمول این ویزا دانشجویانی هستند که بیش از ۳ ماه در فرانسه اقامت خواهند کرد و با توجه به نوع ویزایشان می‌توانند کارت اقامت موقت یکساله و احتمالاً قابل تمدید بگیرند.
برای دریافت این ویزا پس از تحویل تقاضا حدوداً دو ماه باید منتظر بمانید و مدارک لازم هنگام دریافت روادید نیز عبارتند از: «گواهی پذیرش یا ثبت‌نام دریک مؤسسه آموزش عالی دولتی یا خصوصی مورد تأیید دولت فرانسه یا فراخوان به کنکور»، «مدارک تحصیلی ایرانی همراه با ترجمه آن‌ها که به تأیید مترجم رسمی مورد قبول سفارت رسیده باشد.»، « بورس دولت فرانسه، ‌یا دولت ایران یا هر نهاد دیگر» در صورت نداشتن بورس نیز باید اسناد منابع مالی شخصی برای تأمین هزینه زندگی تا سقف ۵۰۰ یورو در ماه یا اسناد هویت و دفترچه حساب پس‌انداز شخص ذیربط یا متکفل فرد متقاضی در ایران یا فرانسه ارائه شود.»، «شرح حال مختصر به زبان فرانسه یا انگلیسی».

برای گرفتن پذیرش هم ‌ اگر می‌‌خواهید با مدرک دیپلم پذیرش بگیرید،  باید در یک امتحان ورودی که فقط برای سنجش سطح زبان است شرکت کنید. دانشگاه‌های فرانسه و بخش فرهنگی سفارت فرانسه در ایران هر سال از اول ماه دسامبر تا ۱۵ ژانویه شروع به توزیع پرونده‌هایی می‌کنند که شامل رشته‌ها و دانشگاه‌های فرانسه است. بعد از انتخاب رشته و دانشگاه باید پرونده را به سفارت برگردانید و تاریخ دقیق امتحان را که معمولا اواخر فوریه است، دریافت کنید.

این امتحان از دو بخش شنیداری که معمولا یک مصاحبه واقعی یا یک گزارش است و بخش نوشتاری شامل درک متونی از روزنامه‌های فرانسه مانند فیگارو و لوموند تشکیل می‌شود و بخش بعدی آن هم نوشتن یک انشا است.
نتیجه این امتحان بین ماه‌های مارس تا ژوئن اعلام می‌شود و اگر جزو پذیرفته‌شدگان باشید باید برای مرحله بعدی کار که فراهم‌کردن یک زندگی دانشجویی در فرانسه است، دست به کار شوید.
اگر هم می‌خواهید تحصیلات خود را در مقاطع لیسانس به بالا ادامه دهید، باید با دانشگاه مورد نظرتان مکاتبه کنید و شخصا از آنها تقاضای پذیرش کنید و بعد از گرفتن پذیرش در صورت قبولی در مصاحبه‌ای که با حضور مسئول امور تحصیلی سفارت، رایزن فرهنگی و چند نفر دیگر در محل سفارت فرانسه انجام می‌شود، به سراغ بستن چمدانتان بروید.

مدرک لیسانس در فرانسه ۳ ساله و مدرک فوق لیسانس یک تا دو ساله اخذ می‌شود.

در نظام آموزش عالی فرانسه تحصیل در مرحله بالاتر از لیسانس با توجه به هدف دانشجو به دوبخش تقسیم می شود: مدرک DESS (Master Professionnel)MF برای افرادی که قصد ورود به بازار کار را دارند و مدرک DEA (Master Recherche)MR برای افرادی که قصد ادامه تحصیل و اخذ مدرک دکترا را دارند.