شبکه ی آرته ی فرانسه در سالهای گذشته مستندی به نام مومیایی پارسی پخش کرد که در مورد پیدا شدن یک مومیایی ایرانی در پاکستان بود. این مومیایی در سال ۲۰۰۰ کشف شد و خبر آن به تمام جهان مخابره گردید. داستان این مستند را به فارسی در پایین ویدئو بخوانید.

[hana-flv-player video=”http://dlat.biatamasha.me/Etudfrance%20Files/film/Le%20mystere%20de%20la%20momie%20perse.flv” width=”500″ height=”330″ description=”” player=”5″ autoload=”false” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”true” /]

دانلود این مستند

داستان : در این مستند نشان داده شد که چگونه یک زن ایرانی که از طریق ضربه ای شدید به گردنش کشته شده از قبر خارج و بصورتی بسیار استادانه با مواد شیمیایی تبدیل به یک مومیایی و جهت فروش به مبلغ ده ها میلیون دلار توسط واسطه ای به یک موزه در نیویورک ارائه میگردد.

از شانس بد جنایتکاران, موزه متروپولیتان در نیویورک از آقای “ماسکارا” که نه تنها از متخصصین برجسته در زمینه باستانشناسی ایران است بلکه تخصص ویژه در فاش کردن کپی های تقلبی از آثار باستانشناسی نیز دارد دعوت کرد تا قبل از خرید نظر خود را در این زمینه به موزه ارائه دهد. او هنگامی که یک ایرانی در نیویورک بنام “امان الله ریگی” با وی تماس میگیرد و چهار عکس از مومیایی برایش ارسال میکند در این زمینه مشکوک میشود. وی در این برنامه اعلام کرد در این که این جنایت و تبدیل جسد این دختر نگون بخت به یک مومیایی در ایران صورت گرفته شکی ندارد. خانم آسما ابراهیم از موزه ملی پاکستان در تمامی مراحل تا کشف تقلبی بودن جسد و تلاش پلیس در شناسایی جسد و یافتن افرادی که دست به این کار زده اند با این جسد بوده و در تمامی قسمت این برنامه تکان دهنده توضیحاتی ارائه میکند. باستان شناسان و برجسته ترین پزشکان دنیا که به پاکستان دعوت شده بودند توانستند که رازی تکان دهنده را در مورد این مومیایی فاش کنند.

باستان شناسان با ترجمه خط میخی استفاده شده در تابوت و ماسک طلایی روی صورت مومیایی آن را به اینصورت ترجمه کردند: من” رهو دوگونه” دختر خشایار شاه پادشاه بزرگ هستم. باستان شناسان با بررسی بیشتر متوجه شدند که در خط میخی استفاده شده غلطهای املایی وجود دارد که با خطهای میخی باستانی موجود همخوانی ندارد. همچنین طرح “اهورا مزدا” ی استفاده شده در تابوت نیز با نمونه های باستانی موجود تطبیق نداشته است. پس از اینکه باستان شناسان فاش کردند که این مومیایی تقلبی است سوال بزرگ باقی مانده این است. این دختر نگون بخت چه کسی است و چه کسانی دست به این جنایت زده اند. در این مورد از پروفسور “کریس میل روی” متخصص بین المللی کالبد چکاپی و آناتومی از انگلستان دعوت شد تا به پاکستان سفر کند. مراحل شکافتن جسد و در آوردن آن از مومیایی ضخیم که سه ساعت به طول انجامید در این برنامه مستند نشان داده میشود. پروفسور میل روی پس از معاینه جسد اعلام کرد که جسد متعلق به دختری است بالای ۲۵ سال که در سال ۱۹۹۶ در گذشته است. پروفسور میل روی علت درگذشت دختر را وارد آمدن ضربه شدید به گردنش و شکسته شدن آن اعلام کرد و گفت که نمیتوان با اطمینان اعلام کرد که آیا این ضربه حادثه بوده یا اینکه وی به قتل رسیده است.اما او اضافه کرد با توجه به درجه دمای بالای ایران یا پاکستان که جسد سریعا تخریب میگردد جسد این دختر یا هرگز دفن نشده و یا اینکه حداکثر یک شب پس از دفن شدن از خاک خارج شده است. او اعلام کرد با توجه به اینکه خشکاندن جسد این دختر نگون بخت به مقدار حدود نیم تن مواد شیمیایی نیاز داشته این عمل توسط افراد عادی صورت نگرفته است. باستان شناسان نیز اعلام کردند که حداقل چندین نفر در این جنایت دست داشته اند که تعدادی از آنها با تاریخ ایران باستان و مصر و چگونگی مومیایی کردن آشنایی داشته اند. بغیر ار آن جهت تهیه ماسک طلایی صورت این جسد مومیایی شده از طلاکاری ماهر و حرفه ای استفاده شده, جهت ساختن تابوت و حکاکی بر روی آن نیاز به نجاری زبردست و حکاکی بر روی سنگ آن هم به خط میخی ۲۶۰۰ سال پیش میبایست از یک سنگ تراش چیره دست استفاده شده باشد. با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و اندازه های صورت این دختر عکسی بع اصطلاح “فانتومی” از صورت وی ساخته شد و پلیس پاکستان زیر فشار و علاقه بین المللی تحقیقات گسترده ای را در این زمینه آغاز کرد و دو نفر در این زمینه دستگیر و بازجویی شده اند. وحشتناک ترین قسمت ماجرا این است که پس از این مومیایی تقلبی بودن دو مومیایی دیگر که ادعا شده بود متعلق به ایران باستان است نیز فاش شد و این ترس وجود دارد که دو انسان دیگر نیز در این زمینه بقتل رسیده و یا از قبور خود دزدیده شده باشند.

خانم آسما ابراهیم از موزه ملی پاکستان در آخر برنامه گفت: “برایم قابل درک نیست که چگونه میتوان چنین بی احترامی به یک انسان کرد و چنین معامله ای با وی نمود. تنها کاری که من میتوانم برای این دختر ناشناس بکنم جمع آوری بقایای اوست تا او را طبق سنن اسلامی و با احترامی که شایسته یک انسان است به خاک بسپارم”.