وعده های غذایی مردم فرانسه، ‌۳ بار در روز می باشد
صبحانه هنگام برخاستن از خواب، ‌ناهار نزدیک ظهر و شام حدود ساعت ۲۰ . مهمترین وعده های غذایی فرانسویانناهار و شام می باشد.

– سوپرمارکتها و فروشگاههای بزرگ معمولاً دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر باز بوده و فعال هستند. (فروشگاههای بزرگ معمولاً در حاشیه شهرها هستند)

– فروشندگان محلی: نانوایی ها، قصابی ها، فروشندگان مواد پروتئینی،‌ سبزی فروش ها و سوپرمارکتهای کوچک معمولاً ۶ روز در هفته و از ساعت ۸ یا ۹ الی ۱۹ و اغلب یکشنبه صبح ها نیز باز هستند. و معمولاً دوشنبه ها بیشتر مغازه ها تعطیل می باشند.

– دوبار در هفته نیز بازار روز در بعضی محلات برپا می شود که اطلاعات مورد نیاز در مورد روز برپایی وساعات کار آنها را در همان محل بازار باید بدست آورد.
– مضافاً بر اینکه بعضی از سوپرمارکتهای کوچک یا خواربار فروشی ها شبها تا ساعت ۲۰ یا ۲۲ فعال هستند.

علاوه بر رستورانهای دانشجویی، شما می توانید برای Fast Food (بین ۵ تا ۶ یورو) کافه ها،‌کافه رستوران ها و رستوران های محلی را انتخاب نمایید.( یک ساندویچ ۳ یورو و غذای روز ۱۰یورو)

کافه ها یکی از اماکن مهم زندگی اجتماعی هستند که شما به تنهایی یا به صورت گروهی در تمام ساعات روز برای استراحت می توانید به آنها مراجعه کنید. کافه ها در تمام محله ها وجود دارند و با توجه به این که محلی برای آمد و شد هستند که شما خیلی زود در آنها شناخته خواهید شد.
به غیر از کافه های محله های مد روز، دیگر کافه ها کار خود را معمولاً صبح زود برای سرو قهوه صبح آغاز کرده و معمولاً تا ساعت ۲۰ باز هستند.

سیگار فروشی ها اغلب درون کافه های محله قراردارند و به غیر از فروش سیگار و… محلی برای فروش تمبرهای پستی، تمبرهای مالیاتی( روشی برای پرداخت جریمه ها، یا تهیه برگه های اداری، کارت و بلیط های متر و کارت های تلفن، باطری،‌فندک، بلیط های بخت آزمایی، برگه های شرط بندی مسابقات اسب دوانی ( P M V- Pari Mutuel Urbain ) می باشند. این غرفه ها از ۹ صبح تا هفت شب باز بوده و با علامت لوزی نارنجی “هویج” قابل شناسایی هستند.

در حین انجام مراحل ثبت نام و به هنگام درخواست کارت اقامت به چند قطعه عکس نیاز می باشد. عکس را می توان در شهرداری های، ‌ایستگاهها و بعضی از سوپرمارکتها توسط دستگاههای عکاسی اتوماتیک گرفت. هزینه ۴ قطعه عکس چهار یورو می باشد.

ضمناً می توانید در برخی فروشگاههای تخصصی از اسناد خود فتوکپی بگیرید. (در محله های دانشجویی و برخی سوپرمارکتها و موسسات آموزشی نیز این فروشگاهها وجود دارند).

برگرفته از سایت سفارت فرانسه در تهران