برای گشایش یک حساب بانکی می توانید با ارایه گذرنامه ، گواهی تحصیلی و مدرک مسکن (مانند قبض برق یا تلفن، رسید پرداخت اجاره بها) به بانک مراجعه نمایید.
اگر شما در یک خانواده سکونت دارید، باید علاوه بر مدارک فوق الذکر یک مدرک شناسایی از صاحبخانه و گواهی او را نیز به بانک ارایه نمایید.

گشایش حساب بانکی شما را مجاز به دریافت دسته چک و یا کارت اعتباری می نماید. دریافت دسته چک رایگان است، در مقابل دریافت کارت بانکی بر حسب نوع کارت و بانک مورد نظر هزینه ای معادل ۱۵ تا ۴۰ یورو برای متقاضی خواهد داشت.

با استفاده از کارتهای بانکی در همه ساعات شبانه روز می توان از طریق باجه های خود پرداز برای برداشت یا واریز وجه (به شرط واریز بیش از ۱۰ یورو) اقدام نمود.
چک بانکی یکی از روشهای پرداخت است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

RIB با دسته چک و با تقاضای از بانک تحویل می شود و برای پرداخت یا برداشت پول از حساب بانکی (واریز حقوق، مجوز برداشت مستقیم قبوض، …) ضروری است.

با گشایش حساب، بانک مبلغ کسری موجودی مجاز (حساب منفی) را مشخص می نماید. کسری موجودی از میزان تعیین شده بیشتر نباید بشودو هزینه آن را باید پرداخت. اگر میزان کسری موجودی از حد مجاز بیشتر شود حساب شما بسته و دسته چک و کارت بانکی باطل می گردد.

فرانس تله کوم شرکتی دولتی است و مدیریت تلفن، تلکس،‌فاکس و اینترنت را بر عهده دارد.
بخش تلفن از سال ١٩٩٨خصوصی سازی و رقابتی شده است. غیر از فرانس تله کوم موسسات دیگری نیز اشتراکهای تلفنی برقرار می کنند: سژتل (شماره تلفن ٧)، تله کوم (شماره تلفن ٩). شرایط و قیمتهای اشتراک را با دقت توجه نمایید که در نهایت هزینه ها شما را غافلگیر نکند.

در فرانسه، شماره تلفن ۱۰ رقمی است و دو عدد اول کد منطقه جغرافیایی مربوطه می باشد.
کد برقراری ارتباط تلفنی از فرانسه به خارج از این کشور ۰۰ و پیش شماره کشور مورد نظر می باشد.
برای برقراری تماس از خارج با فرانسه باید پیش شماره ۰۰۳۳ و بعد شماره مورد نظر باحذف ۰ اول را گرفت.

در اکثر معابر عمومی فرانسه کابین های تلفن سکه ای (که در حال برچیده شدن هستند) و همچنین کابین های تلفن کارتی وجود دارد. برای تهیه کارت تلفن می توان به پست ، دفاتر سیگار فروشی، ایستگاههای قطار و متروی پاریس مراجعه نمود. قیمت کارتهای تلفن ۵۰ واحدی حدود هفت یورو می باشد. همچنین برای تماس با بعضی از کشورها می توان از کارتهای پیش خرید استفاده نمود.

اشتراک تلفن خانگی در فرانسه با مراجعه به دفتر فرانس تله کوم منطقه محل سکونت و ارایه درخواست انجام می شود. شما همچنین می توانید از تلفن استیجاری نیز استفاده نمایید. حق اشتراک (آبونمان) تلفن در سراسر فرانسه یکسان و ۱۱ یورو در ماه می باشد.

روش ارتباطی دیگری در فرانسه به نام مینیتل وجود دارد که دستگاهی است اختصاصی فرانسه می باشد و علیرغم ظهور اینترنت که در حال جایگزین شدن آن می باشد، هنوز مورد استفاده بسیاری از مردم می باشد. مینیتل دسترسی شخصی به بانکهای اطلاعاتی ، مراجعه به راهنمای تلفن فرانسه و راهنمای تلفن بعضی کشورها و خدمات متعدد دیگری را نظیر رزروهای مختلف ، اطلاعات کاربردی ، کاتالوگها و خرید از راه دور را ممکن می سازد. درخواست مینیتل همزمان با درخواست تلفن صورت می گیرد. که مدلهای مختلف رایگان و پرداختی را دارا می باشد.

در فرانسه سه موسسه بازار تلفن همراه را در اختیار دارند. آورانژ (فرانس تله کوم)، SFR و بویوگ که اشترکها و تعرفه های متعددی (میزان تماس رایگان، انواع بدون اشتراک، تلفن کارتی، …) را ارائه می نمایند. در هر منطقه به عملکرد موثر هر یک از شرکت ها توجه نمایید و سپس بر اساس نیازهای خود مشترک شوید. اگر با تلفن همراه خود به فرانسه می آیید، از همخوانی آنها با سیستم فرانسوی مطلع شوید.

تنها واحد خدمات رسانی پستی دولتی در فرانسه ، اداره ‌پست می باشد و نماد آن تصویر پرنده ای آبی در زمینه یی زرد می باشد. تعرفه های پستی بر مبنای مسیر، وزن و نحوه ارسال مرسولات محاسبه می شوند.
حدود ۱۷۰۰۰ دفتر پستی در سراسر فرانسه وجود دارد.
خدمات پستی شامل ارسال نامه ها و بسته ها ، خرید تمبر، دریافت مرسولات پستی رستانت، تلگرام، تلفن های عمومی، استفاده رایگان از مینیتل ، ‌ارسال یا دریافت حواله می شوند.

سیستم پستی فرانسه یکی از پیشرفته ترین و قدیمی ترین سیستم های پستی دنیا می باشد. اکثر امور اداری فرانسوی ها از طریق آن صورت می گیرد که از اتلاف وقت شهروندان در رفت و آمد شهری به نحو چشمگیری جلوگیری می کند به طوری که هر فرانسوی در هر هفته حداقل ۳ نامه دریافت می کند.

برگرفته از سایت سفارت فرانسه در تهران