بی شک تاخیر طولانی مدت در نوشتن مطلب جدید برای شما سوال برانگیز شده، در واقع تا الان که در فرانسه هستم نتونستم مشکل ثبت نامم رو در دانشگاه حل کنم. تمام مشکلات مربوط به قوانین جدید مهاجرتی و اقامتی دانشجویان در فرانسه هست که شرایط رو برای نه تنها من بلکه برای بسیاری از مهاجران خارجی سخت و پیچیده کرده.

متاسفانه اخباری از ایران بدستم میرسه در مورد عدم صدور ویزا برای دانشجویان حتی با وجود داشتن بورس تحصیلی، که نشون دهنده دوران نه چندان خوب بین ایران و فرانسه هست..البته این مشکلات برای دانشجویان سایر ملیت ها هم تقریبا ایجاد شده که همه از سیاستهای جدید و ضد مهاجرتی آقای سارکوزی نشات گرفته.

مترو پاریس، دو بی خانمان

شرایط در خود فرانسه هم سخت شده. در شهرها قبلا کلاسهای زبان رایگان برای خارجیان بود که از امسال حذف شد. کم کردن بورسیه دانشجویان خارجی، کاهش حق مسکن و اجاره خونه، کاهش سهمیه مطالعات تحقیقی دانشجویان خارجی و … از جدیدترین تغییرات مهاجرتی فرانسه هست.

در هر حال دوستانی که برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام میکنند، سعی کنند پل های پشت سرشون رو خراب نکنند. چون ممکنه بعد از کلی بالا و پایین رفتن و کلاس زبان و گرفتن پذیرش، به شما ویزا ندن و تمام محاسبات شما رو بهم بریزن.