موزه ها و بناهای تاریخی
حدود ۷۰۰۰ موزه در فرانسه وجوددارد که جمعیتی بالغ بر دهها میلیون بازدید کننده را در سال جلب می کند. موزه لوور، کاخ ورسای و موزه اورسی خود به تنهایی پذیرای جمعیتی حدود ۱۵ میلیون نفر در سال هستند. اکثر شهرستانها نیز دارای یک یا چند موزه اند. از طرف دیگر بیش از ۱۵۰۰ اثر تاریخی برای بازدید عموم آزاد است که که قریب به ۸ میلیون نفر بازدید کننده را در سال جذب می کنند. برج ایفل با میلیون بازدید کننده، بیش از همه آنها مورد بازدید قرار می گیرد.
نهایتاً اینکه حدود ۳۸۰۰۰ ساختمان (بنا) نیز با عنوان آثار تاریخی اعلام شده از طرف وزارت فرهنگ فرانسه مورد حفاظت قرار دارند.
موزه های ملی غالباً روزهای سه شنبه تعطیل می باشد. باید اطلاعات لازم را در مورد ساعات کار هر موزه را کسب نمود.

فستیوالها
سراسر سال به ویژه فصل تابستان، برگزاری مراسم و برنامه های فرهنگی و جشنها نشانگر سنت وآداب و رسوم و تنوع ناحیه یی در جشنهای عامه در فرانسه است.
به عنوان مثال :
فستیوال نقاشی آنگولم در ژانویه ، جشنواره اینترنت در ماه مارس، بهار موزه ها (آوریل)، فستیوال موزیک بورژ در ماه آوریل، جشن موسیقی(۲۱ ژوئن)، جشن سینما (ژوئن) و فریای نیم (ژوییه)، جاز در مارسیاک (ژوییه)، اورکاییها در بلفور (|وییه)، پاریس محلات تابستانی (ژوییه-اوت)، جشنواره سینمای بلفور entrevue (نوامبر)، ترانسموزیکال در رن(دسامبر) …

سینما
در فرانسه که سینماتوگراف را در سال ۱۸۹۵ اختراع کرد، هنر سینما بسیار پویا و فعال است. ۱۴۸ فیلم در سال ۱۹۹۸ ساخته شده است (رتبه دوم جهانی را در سرمایه گذاریهای سینمایی).
از طرف دیگر، سینماگران فرانسه به همراه سینماگران اتحادیه اروپا بیش ازپیش به فیلمهای مشترک (محصول مشترک) روی آورده اند. علیرغم رقابتی که تلویزیون با هنرسینما دارد، سینما قریب به ۱۷۰ میلیون را در سال ۱۹۹۸ در ۴۶۰۰ سالن سینما و سالنهای چند منظوره دیگر جذب نموده است.
سینماهای هنری و تجربی ، کلوپهای سینمایی دانشگاهی و سینماتکها در صدد شناساندن تنوع سینمای قدیم و معاصر اند و غالباً فستیوالها و رویدادهای سینمایی را برگزار می کنند. بلیط سینما ۷ تا ۸ یورو و تعرفه دانشجویی با تخفیف، ۴ تا ۵ یورو می باشد.

تئاتر-اپرا
سالانه بیش از ۵۰۰۰۰ اجرای تئاتر در تئاترهای ملی، مراکز ملی هنرهای دراماتیک و سالنهای عمومی وخصوصی برگزار می گردد و حدود ۸ میلیون تماشاگر تئاتر را به خود جلب می کند. در کنار سالنهای بزرگ تئاتر پاریس و اطراف آن ، سالنهای شهرهای دیگر و فستیوالهای مشهوری مانند Avignon، اخیراً شاهد ظهور و توسعه بیش از ۱۰۰۰ مرکز مستقل تئاتری هستیم.
تمامی شهرهای بزرگ فرانسه یک اپرا دارند که در آن نمایشهای رقص، کنسرت و اپرای کلاسیک ومدرن اجرای می شوند. قیمت بلیط های تئاتر بستگی به برنامه مورد اجرا و موقعیت صندلی در سالن اجرا داشته و از ۱۰ تا ۶۰ یورو متغیر است. همه این مراکز برای دانشجویان تخفیف قائل می شوند و فرم اشتراک نیز ارائه می کنند. در بسیاری از شهرها نیز صندلی های نیم بها به صورت روز فروش ارائه می گردد. برای کسب اطلاعت بیشتر به دفاتر توریسم مراجعه نمایید.
موسیقی
کشور فرانسه ۱۶۲۰۰ هنرمند در رشته موسیقی و آواز بوده و ۲۵۰ فستیوال موسیقی، هنر موسیقی دراماتیک تغزلی و رقص و نزدیک به ۸۷۰۰ هنرمند واریته دارد. جدای از هنرمندان مشهورتری که در سالنها و کلوپها مشهور اجرای برنامه می کنند، گروههای مختلف دیگری نیز وجود دارند که در فستیوالها و در کافه ها و سالنهای کوچکتر برنامه خود را ارائه می کنند. در این زمینه سایتهای مختلف و زیادی نیز در اینترنت وجود دارد.

کتاب

در سال ۱۹۹۸ ، تعداد ۴۷۱۶۸ عنوان کتاب منتشر گردیده که ۲۴۵۱۴ عنوان آن جدید و ۲۲۶۵۴ عنوان تجدید چاپ بوده اند و ۴۱۵ میلیون جلد کتاب هم در همین سال و توسط ۳۱۱ ناشر به فروش رسیده است. نشر کتب با قطع جیبی شیوه اقتصادی تر برگزیده ناشران است که کتاب را با مبلغی معادل ۶ یورو در اختیار عموم قرار می دهد.
با وجود سوپرماکتهای فروش کتاب و صفحه (fnac) کتابفروشیهای محلات در سراسر کشور فرانسه بسیار فعالند.
-برگزاری نمایشگاههای متعدد و مختلف کتاب در شهرستانها و در پاریس نشانگر علاقه وافر فرانسویها به کتابخوانی می باشد.
کتابخانه ها
در فرانسه، به غیر از کتابخانه های موسسات آموزشی، ۸۴ کتابخانه بین دانشگاهی و مراکز اسناد تخصصی وجود دارند که غالباً متصل به بانکهای داده بین المللی هستند.
همچنین تعداد ۲۰۰۰ کتابخانه پذیرای عموم می باشند.

ثبت نام در کتابخانه های محلی رایگان می باشد. دریافت کارت کتابخانه که با استفاده از آن امکان استفاده از کلیه کتابخانه های شهر وجود دارد پس از ارائه ۲ سندی که مؤید مسکن شما می باشد امکان پذیر است. این کتابخانه ها سرویس های سمعی و بصری مانند نوار، CD، کاستهای ویدئویی نیز ارائه می نمایند .
ثبت نام باید هر سال تجدید شود. بسیاری از کتابخانه ها سایت اختصاصی اینترنت دارند.

برگرفته ازسایت دفتر فرهنگی سفارت فرانسه در تهران