سوال : سلام بر شما آقا امین، من چند روزیه که وبلاگ شما رو پیدا کردم و بسیار استفاده کردم و تقریبن همه ی مطالبشو مرور کردم.اما همونطور که واسه دیگر دوستان هم پیش اومده واسه من هم سوالهایی وجود داره که یا جوابی براشون نبوده و یا من ندیدم.
به هر حال من وضعیت خودمو می نویسم و سوالها رو مطرح می کنم:

من فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد به اتفاق همسرم که لیسانس مهندسی نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه آزاد هست در حال جستجو واسه اقامت هستیم و در مورد چند تا کشور مثل استرالیا و آلمان و مالزی و … اطلاعاتی رو کسب کردیم که البته هیچ کدوم همراه با توفیق نبودن.اما با توجه به مطالب و اطلاعات مفید شما در مورد فرانسه ظاهرا ما میتونیم به صورت دانشجویی واسه فرانسه اقدام کنیم.حالا سوالهام رو مطرح میکنم.
۱-با توجه به این که در رشته هایی که تو یکی از پستهاتون نوشته بودید در دانشکده ادبیات و فلسفه رشته زبان و ادبیات کهن(کلاسیک و مشرق زمین) وجود دارد آیا من میتونم در رشته خودم در مقطع دکتری ادامه بدم(با توجه به این که موضوع پایان نامه من موضوع خوب و تقریبا بکری بود)
۲-در صورت نیاز آیا میتونم رشته ام رو تغییر بدم یا نه(با توجه به مقطع تحصیلی)
۳-اگه یکی از ما پذیرش و ویزا بگیریم اون نفر دوم میتونه با ویزای همسرش بیاد فرانسه و در این صورت اگه بخواد کار کنه یا ادامه تحصیل بده اوضاع چه جوریه؟
۴-اگه از الان بریم کلاس زبان(کانون)و۵-۶ ماه فشرده بخونیم با توجه به این که در سطح فوق لیسانس و دکتری مدرک زبان لازم نیست آیا واسه گرفتن پذیرش اقدام کنیم منطقیه یا نه(با توجه به این که هیچی از زبان فرانسه نمیدونیم)
از این که مقدار زیادی از وقت با ارزشتون رو واسه پاسخ به سوالها میذارین بسیار ممنون و سپاسگزار هستم.

باز هم از همه چیز متشکرم.

پاسخ: سلام

۱- بله اگر موضوع  تز شما جالب باشه میتونید در این رشته ادامه بدید، از طریق سایت های دانشگاه های فرانسه استاد راهنما مربوطه رو پیدا کرده و درخواست تحصیل در مقطع دکترا میدید.

۲- بله بعد از ۱ سال میشه ، ولی بهتره در رشته خودتون درس بخوانید. البته نکتهء مهمی رو هم باید بگم، شما در رشته های علوم فنی ، زیستی ، هنر و … به هیچ عنوان در مقطع دکترا یا فوق نمیتونید درخواست ثبت نام بدید مگر اینکه بخواهید از سال اول (لیسانس)شروع کنید. علت اینکه در فرانسه شما نمیتونید مثل ایران در رشته های دیگر ثبت نام کنید این هست که معیار ورود به دانشگاه ها در فرانسه مصاحبه، گزینش و واحد های گذرانده شده در سالهای گذشته هست ولی در ایران کنکور وجود داره.

۳- بله همسرتون میتونن بیان، و ادامه تحصیل هم به راحتی میتونند بدن (زبانشون باید در حد خوب باشه). تا زمانى که سطح زبان بالا نباشه، نباید روى کار حساب کنید ( حداقل یک تا دو سال باید بگذره)

۴- کانون زبان براى فشرده خوندن خوب نیست. قطب راوندى بین مطهرى و عباس آباد کیفیش خیلی خوبه برای این کار.. زمان ۵ تا ۶ ماه برای یادگیری فرانسه کم هست ولى اگر از الان بخونید میتونید براى شهریور ۸۸ درخواست ادامه تحصیل بدید.

درپناه حق