سوال : با سلام و تشکر فراوان برای سایت و مطالب فوق العاده ی آن

من دانشجوی سال سوم مکانیک هستم و همچنین در حال یادگیری زبان فرانسه می باشم. اما علاقه ی من فلسفه هنر است و در نظر دارم در رشته ای غیر از رشته ی فعلی ام در فرانسه ادامه تحصیل بدهم.
آیا من می توانم برای دوره ی مستر تقاضای پذیرش کنم؟ یا باید از ابتدا در فرانسه شروع به تحصیل در دوره ی لیسانس کنم؟

شرایط تحصیل در رشته ی غیرمرتبط با رشته ی کارشناسی را لطفا توضیح دهید.

قبلا از همکاری شما صمیمانه متشکرم

پاسخ : با سلام خدمت دوست عزیزم و ممنون از لطف و محبت شما،

همون طور که میدونید در بیشتر کشور‌های پیشرفته از جمله فرانسه به جز چند رشتهٔ خاص ( گروه پزشکی‌ ) هیچ آزمون یا کنکوری برای ورود به دانشگاه وجود نداره و بیشتر دانش آموزان با توجه به علاقهٔ خودشون وارد رشتهٔ دانشگاهی مورد نظر میشوند.

کسانی‌ که قصد دارن تحصیلات خودشون رو از سال اول دانشگاه ادامه بدن معمولا مشکلی برای انتخاب رشته ندارن.. یعنی‌ هر رشته ای که خواستن رو می‌تونن انتخاب کنن ولی‌ در مقطع ارشد یا دکترا این قضیه فرق می‌کنه.. در واقع چون دانشگاه کنکوری برای این ۲ مقطع برگزار نمی‌کنه بنابراین رشته قبلی و نمرات لیسانس دانشجویان رو ملاک انتخاب آنها برای ورود به ارشد یا دکترا قرار میده..

در نتیجه کسی‌ که مثل شما مکانیک خونده نمیتونه بره از ارشد هنر بخونه..مگر اینکه از سال اول شروع کنه..

این نکته رو هم بگم در فرانسه شرایط تحصیلی با ایران فرق می‌کنه، درسهای سال اول خیلی‌ سخت هست..ساله دوم آسون تر می‌شه تا اینکه برسه به مستر…سعی‌ کنید هر رشته ای رو که دوست دارید حداقل تا لیسانس در ایران بخونید و بعد برای ادامه تحصیل به یک کشور خارجی سفر کنید.

ممنون از شما