در این نوشته هم نکاتی مهم رو برای دوستان قبل از عزیمتشان به فرانسه ذکر می کنم. دوستان توجه داشته باشند که بخش اول ، دوم و سوم نکات مهم قبل ازعزیمت دانشجویی را حتما  مطالعه بفرمایند.

۱-  بهترین شرایط ادامه تحصیل در فرانسه برای زوج های جوانی فراهم است که دارای فرزند نیستند به همین ترتیب که تعداد سن و فرزندان افزایش می یابد مشکل تهیه مسکن، مشکل تحصیلی و تربیتی فرزندان و … هم افزایش می یابد.

۲-  توصیه می شود ترجیحاً در عزیمت اولیه به فرانسه همسر و فرزندان خود را به همراه نیاورید تا در بدو ورود فرصت کافی برای فراگیری زبان فرانسه و استقرار کامل داشته باشید، سپس خانواده به شما ملحق شوند.

۳-  توصیه می شود در طی مدت آموزش زبان حداقل یک دفعه به شهر دانشگاهی خویش مراجعه نموده و ضمن آشنایی با شهر و دانشگاه یا مسئول گروه آموزشی و یا استاد راهنما  ملاقات داشته باشید و خلاصه ای از تجربیات علمی و آموزشی خود و زمینه هایی را که علاقه دارید ادامه تحصیل دهید، به اطلاع او برسانید و همچنین محتوای درس های دوره دانشگاهی خود را از او درخواست نمائید. همچنین سعی نمائید با دانشجویانی که در همین رشته مشغول تحصیل هستند در خصوص دروس و موضوعات تحقیقاتی و … مذاکره داشته باشید.

۴-  توجه داشته باشید که ضوابط و مقررات دانشگاه های مختلف فرانسه با هم اندکی متفاوت است و بر اساس یک سیستم اداری و مقرراتی واحد مخصوصاً در اموری از قبیل پذیرش دانشجو و … عمل نمی کنند. البته وجوه مشترک بین آنان نیز زیاد است، برای مثال در ماه اوت کلیه دانشگاه ها تقریباً تعطیل هستند و لذا توصیه می شود کلیه اقدامات مربوط به اخذ پذیرش یا مراجعه به دانشگاه را منوط به قبل یا بعد از این ماه بکنید(به مطلب چگونگی گرفتن پذیرش مراجعه کنید).

۵- علی رغم عدم وجود سخت گیری در دانشگاه های فرانسه برای تغییر رشته، توصیه می شود از تغییر دادن رشته تخصصی خود پرهیز نموده و سعی نمائید در همان زمینه ای که قبلاً تحصیل می نموده اید به ادامه تحصیل بپردازید(مخصوصا دانشجویان متقاضی مقطع ارشد). در این صورت گذراندن قسمت تئوری  با مشکلات کمتری همراه خواهد بود. چرا که بعضی از دروس کارشناسی ارشد مجدداً به شکل کامل تری تکرار خواهد شد. به عنوان نمونه درس مکانیک محیط های پیوسته جهت دانشجویان ساختمان یا مکانیک.

رها کردن تخصص قبلی و ادامه تحصیل در رشته دیگر احتیاج به سوابق و معلومات قبلی دارد و معمولاً مشکلاتی را در بدو امر به ویژه در قسمت تئوری مقطع ارشد جهت دانشجویان ایجاد خواهد نمود.

۶-  حتماً فراموش نفرمائید که کلیه جزوه های درسی مورد لزوم و کلیه کتب درسی را که تصور می نمائید به عنوان مرجع مورد استفاده قرار خواهند گرفت را به همراه خود داشته باشید.

۷-  سعی نمائید قبل از عزیمت به فرانسه در ایران، با سیستم عامل ویندوز و در صورت امکان با یکی از زبان های برنامه نویسی آشنا شوید. چون دانشجویان فرانسوی به کامپیوتر و اینترنت تسلط کامل دارند و از شما نیز چنین انتظاری وجود دارد(این مطلب را بخوانید).

۸- اگر خدای ناکرده به بیماری خاصی مبتلا هستید که احتیاج به درمان و یا عمل جراحی دارد سعی بفرمائید قبل از اعزام به فرانسه در ایران این معالجات را انجام دهید، چرا که بیمه شما معمولاً بیماری های قدیمی را تحت پوشش قرار نمی دهد. از طرفی هزینه معالجه و بستری شدن در فرانسه به شدت زیاد است. اگر به عینک احتیاج دارید حتماً آن را در ایران تهیه نمائید. اگر دندان هایتان احتیاج به ترمیم دارند حتماً در ایران اقدام نمائید زیرا در فرانسه هزینه دندانپزشکی به شدت بالا است و بیمه شما تا سقفی از آن را بیشتر پرداخت نمی کند و ثانیاً تجربه نشان داده است که کیفیت کار و هنر دندانپزشک های ایرانی نه تنها دست کمی از دندانپزشک های فرانسوی ندارد بلکه در بعضی موارد نتیجه مطلوبتری را در بر دارد.